Jak czytać etykiety kosmetyków?

Jak czytać etykiety kosmetyków

Kosmetyki, oprócz butów i ubrań zaliczane są do jednych z najchętniej kupowanych rzeczy. Kult piękna sprawił, że o urodę już chyba w równym stopniu dbają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

 

Ogromna ilość produktów kosmetycznych, nieustające nowości kosmetyczne, które zalewają półki sklepowe, sprawiły, że coraz trudniej jest nam świadome wybrać produkty najlepsze dla naszej skóry. Piękne opisy na etykietach, kolorowe opakowania i unikalne składniki, przyciągają wzrok, ale nie ułatwiają wyboru. Świadomy konsument szuka produktów najlepszych jakościowo, nie tylko pięknie opisanych w kampaniach reklamowych, ale i doskonale działających na skórę. Wybór nie jest łatwy, więc należy się do niego odpowiednio przygotować. Jak możemy sobie pomóc, by z morza możliwości wybrać właśnie te najlepsze kosmetyki.

 

Jak rozszyfrować skład kosmetyków?

 

Z pomocą może przyjść Internet. Jeżeli chcemy sprawdzić, co kryje elokwentnie opisana etykietka kosmetyku, wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać frazę np. kosmetyki skład, a już po chwili będziemy mieć dostęp do wielu stron, z pomocą których będziemy mogli rozszyfrować tajemnicze nazwy składników kosmetycznych. Jednak bez względu na to, czy umiemy czytać etykiety kosmetyków, czy nie, warto poznać kilka podstawowych zasad związanych ze składem kosmetyków.

 

Cego unikać w kosmetykach?

 

Dla niewtajemniczonych, na pierwszym miejscu w składzie kosmetyków zawsze umieszczane są składniki, które w produkcie występują  w największym stężeniu procentowym. Tak więc, w zależności od rodzaju kosmetyku znajdziemy tu wodę, oleje, substancje wpływające na poprawę właściwości skóry, ekstrakty, substancje aktywne. Na początku składu znajdziemy też te składniki, które są niezbędne do dodania, by nasz kosmetyk szybko się wchłaniał, czy idealnie rozsmarowywał. Na kolejnych miejscach będą wymienione składniki o malejącym stężeniu procentowym, a na samym końcu te, które występują w stężeniach mniejszych niż 1%. Z tajemniczych składników znajdziemy określenia typu parfum lub rzadziej fragrance, które opisują kompozycję zapachową. Może pojawić się też mało znany skrót CI (color index), który wskazuje na obecność w kosmetyku barwnika. Na końcu składu danego produktu wymienia się też konserwanty np. parabeny (Methylparaben), lub alergeny (substancje, które potencjalnie mogą wywoływać reakcję uczuleniową u osób wrażliwych). Alergeny to np. znany Linalool, Cinnamal czy Geraniol. One wszystkie są składnikami większości kompozycji zapachowych.

 

Jeżeli nie chcemy sami analizować etykiet, to z pomocą przychodzą nowoczesne narzędzia informatyczne, w tym różne dostępne aplikacje. Wystarczy w wyszukiwarce wstukać frazę aplikacja skład kosmetyków, a będziemy mieć dostęp do urządzenia, które po zeskanowaniu kodu produktu szybko podpowie, co się w nim kryje. Niestety nie wszystkie tego typu narzędzia mają bazę polskich produktów kosmetycznych, co jest sporym utrudnieniem dla konsumentów wiernym rodzimym markom.

Jak czytać etykiety kosmetyków?
Oceń ten wpis