Dieta arbuzowa – co to takiego?

dieta arbuzowa

Dieta arbuzowa – idealna dla cukrzyków, reguluje poziom cukru, cholesterolu, działa oczyszczająco, jest bogata w składniki bioaktywne, a na dodatek smaczna. Lecz czy jest to sposób na nadwagę dla każdego?

 

Arbuz i jego właściwości

 

Warzywo to (nie owoc wbrew powszechnej opinii) należy do roślin dyniowatych. Ich cechą charakterystyczną jest duża zawartość wody, minimalna białka i błonnika. Zawierają jednak wiele witamin, mikroelementów, są pyszne, lekkostrawne i niskokaloryczne. Arbuz zawiera kwasy organiczne, cukry proste oraz potas, którego moczopędne działanie jest korzystne dla sercowców. Innym bardzo ważnym składnikiem arbuza jest likopen, który jako silny przeciwutleniacz ma działanie antynowotworowe, chroni prostatę oraz jest wskazany kobietom w okresie menopauzy. Wywiera również działanie profilaktyczne przeciw powstawaniu skrzepów, miażdżycy oraz innych chorób układu krwionośnego.

Pestki arbuza są pomocne w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych, zawierają również wiele witamin i minerałów, mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, są idealne w leczeniu choroby wrzodowej żołądka, żółtaczki i chorób wątroby, a herbatka z tych pestek może wspomóc pracę nerek.

 

Dieta arbuzowa – na czym polega?

 

Odżywianie się tylko miąższem arbuza już przez dzień lub dwa spowoduje przyspieszenie metabolizmu oraz oczyszczenie organizmu z toksyn. Spożywanie go nawadnia organizm, zapewnia elastyczność skóry, a jego niskokaloryczność pozwala na jedzenie bez ograniczeń i utratę wagi.

 

Dieta arbuzowa – co jeść?

 

Dietę taką w celu detoksu można stosować przez jeden lub kilka, ale nie dłużej niż 5 dni. Posiłki składają się głównie z arbuza, w postaci miąższu, sałatek, koktajli czy soku. Sok arbuzowy działa jak organiczny izotonik, dodaje energii, ale nie nadmiaru kalorii. Należy zaplanować 5 posiłków w stałych odstępach, najadać się do syta, ale nie przejadać. Od czasu do czasu można zmiksować miąższ arbuza z innym owocem, dodać soku z cytryny lub limonki. Spożywać można różne rodzaje arbuza, dzięki czemu nie grozi nuda na talerzu.

Inną odmianą diety arbuzowej jest zastąpienie dwóch posiłków arbuzem (np. drugiego śniadania i podwieczorku), a pozostałe posiłki powinny być niskokaloryczne i składać się z chudego mięsa i warzyw.

 

Dieta arbuzowa – efekty

 

Według użytkowniczek dieta arbuzowa efekty gwarantuje zaskakujące i nie grozi po niej znienawidzone jojo. Możliwa jest utrata nawet 3-4 kilogramów przez weekend. Trzeba jednak pamiętać, że jest to forma monodiety, dlatego nie należy jej stosować zbyt długo, oraz że utrata kilogramów to przede wszystkim woda.

Dieta arbuzowa – co to takiego?
5 (100%) 1 vote