Jak kosmetyki działają na skórę?

Jak kosmetyki działają na skórę

Współczesne kosmetyki oferują naprawdę imponujące rezultaty. Oczywiście najlepszych efektów można spodziewać się, gdy używa się dobrych produktów, które zwykle są kosztowne. Jednak nawet tańsze preparaty mogą pomóc pozbyć się określonych problemów i zapewnić skuteczną pielęgnację.

 

Specjalne składy kosmetyków

 

Istnieją podzielone opinie na temat tego, czy lepiej jest używać kosmetyków naturalnych, czy chemicznych. Zwolennicy natury wskazują, że takie preparaty są wolne od szkodliwych składników, nie tylko tych mających działać w określony sposób, ale też konserwantów, barwników czy aromatów, które mogą działać na skórę drażniąco. Wśród naturalnych produktów zwykle więc można znaleźć kosmetyki do skóry wrażliwej, które mają łagodny, bezpieczny skład i nie wywołują pożądanych reakcji. Jednak chemicznych kosmetyków także nie powinno się skreślać. Zwłaszcza gdy oczekuje się od nich spektakularnych rezultatów, na przykład w zakresie usuwania zmarszczek, tylko wyodrębnione w laboratoriach biochemicznych składniki mogą realnie podziałać na skórę. Jeśli na przykład są to kosmetyki przeciwzmarszczkowe, ich działanie opiera się głównie na dostarczaniu skórze kolagenu oraz witamin potrzebnych do jego wytwarzania i silnie odżywczych substancji, co skutkuje poprawieniem się jędrności twarzy, dzięki czemu zyskuje młodzieńcze napięcie.

 

Kosmetyki do pielęgnacji cery wymagającej

 

Poszczególne produkty mogą też mieć różne działania zawansowane. Dobrym tego przykładem są kosmetyki nawilżające. Zwykle zawierają one w składzie przede wszystkim kwas hialuronowy, zdolny do zatrzymywania wody, toteż zapewniają długotrwałe uczucie nawilżenia i komfort będący przeciwwagą dla przykrego uczucia wysuszenia i ściągnięcia skóry. Dobrze nawilżona skóra jest chroniona przed szkodliwymi czynnikami, zachowuje jędrność i posiada silną barierę hydrolipidową – jej odbudowa jest zadaniem zawsze stawianym przed takimi produktami.

Jeśli zaś chodzi o kosmetyki do cery z niedoskonałościami, to ich działanie często jest wielokierunkowe. Mają one zmniejszać stany zapalne skóry, ograniczać rozwój bakterii, a nawet grzybów, usuwać nadmiar sebum, odtykać pory, ograniczać przetłuszczanie się cery poprzez jej matowienie (oferują to na przykład specjalne mikrokapsułki wchłaniające nadmiar sebum) oraz nawilżać skórę. Choć może to wydawać się niemożliwe, nawet proste i niedrogie kosmetyki mogą dawać takie rezultaty. Współczesne osiągnięcia kosmetyki są naprawdę zdumiewające, można więc oczekiwać od kosmetyków do pielęgnacji wiele.

Jak kosmetyki działają na skórę?
5 (100%) 1 vote